Interview No.4

7. července 2010 v 21:37 |  Rozhovory-písané, videá
Pridávam sem starý, ale krásny rozhovor s Rachel.

Rachel Weisz: Nejsem aktivistka, jen vyprávím příběhy.

Čerstvé držitelce Zlatého glóbu, britské herečce Rachel Weiszové (*1971) na začátku kariéry štěstí moc nepřálo. Dlouho se objevovala jen ve vedlejších rolích, například v roce 1996 ve filmu Bernarda Bertolucciho Svůdná krása. Přesto jí její výkony brzy otevřely dveře do Hollywoodu.
Zaujala vedle Keanu Reevese a Morgana Freemana v akčním thrilleru Řetězová reakce. Avšak tento film (stejně jako milostné drama Zrozeni z moře a Armáda v sukních) propadl u diváků. Podařilo se jí definitivně prorazit až velkofilmem Mumie, který v sobě snoubil dobrodružství s prvky hororu, a dneska si už může role vybírat. Ve snímku Nepohodlný (do českých kin přijde v březnu) hraje Tessu Quayleovou, těhotnou manželku diplomata, která objeví nekalé praktiky farmaceutického průmyslu a draze za to zaplatí. Role jí přinesla zmíněný globusek určený pro nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Jak se daří vašemu dítěti?
Prosím? Ach, dítěti! Četla jsem ve scénáři, že Tessa Quayleová v Nepohodlném bude těhotná. Chtěla jsem roli zahrát co nejdokonaleji a řekla jsem si, proč bych si sama dítě nepořídila. (pauza) Jen žertuju! Ne, jedna talentovaná maskérka mi opatřila to kulaté bříško.

Opravdu jste nezatoužila stát se matkou?
Zpočátku jsem měla zvláštní pocit, ale pak se mi to zalíbilo. Myslím, že pro každou ženu není nic krásnějšího něž otěhotnět a přivést na svět nový život. Přesto: ještě mám trochu čas.

Film se natáčel také v keňských slumech. Nešokovala vás ta bída?
Strašně! Není tam ani tekoucí voda, ani elektřina. Obzvlášť mnou otřásly děti, které nemají vůbec nic, mnozí navíc už ani rodiče. Fotbalový míč si dělají z plastikových sáčků. Jsou ale velmi přátelské, hned k vám přistoupí a vezmou vás za ruku...

Když jste to viděla, nenapadlo vás, že byste nějaké dítě adoptovala, jako to udělala třeba vaše kolegyně Angelina Jolieová?
Ne, pomáhala jsem při založení jedné dobročinné organizace. Zdá se mi, že lidem lépe pomůžeme tak, že jim seženeme peníze na stavbu mostu, vodovodu nebo na lékařskou péči. Dítěti nepomůžeme, když ho strčíme do naší civilizace, v níž číhají zas jiné hrůzy.

Stala jste se na základě této zkušenosti skromnější?
Dá se říct. Obdivuji aktivisty, kteří tento stav chtějí změnit a často kvůli tomu riskují i život. Když hrajete takovou postavu, otevře vám to oči. I když si nedokážu představit, že bych byla přesně taková. Pomáhám, vyprávím příběhy, což je zcela jiná práce.

A nevedete zrovna okázalý život.
Nežiju v Hollywoodu a chodím jen na své vlastní premiéry. Někdy ode mne svět pozlátka něco vyžaduje. Ale když se usmívám pro fotografy, je to, jako bych hrála nějakou roli. Se soukromou Rachel to nemá co dělat.

Netoužíte se stát ještě větší hvězdou?
Mám raději, když se říká herečka. Pro mne byli hvězdami Marilyn Monroe a Elvis Presley. Dneska se tento pojem používá příliš často a tím nějak ztratil na půvabu. Hvězdou se dnes stává každý, kdo se objeví na pět minut v televizi.

Hollywood je vám lhostejný?
Ještě si pamatuji, jak jsem říkala rodičům, že budu hrát ve filmu, který se jmenuje Mumie. Nevěřili svým uším a chtěli mě prohlásit za blázna. Ale když jsem četla scénář, vzpomněla jsem si na příběhy Indiany Jonese. To jsou filmy, které mám opravdu ráda. Ačkoli přiznávám, že jsou i filmy bližší mému srdci. Líbí se mi snímky jako Prolomit vlny a Tanec v temnotách. Ale na ně se nedá dívat každý den. Kdybych musela v jednom kuse sledovat Tanec v temnotách, asi bych spáchala sebevraždu. Občas potřebuji nějaký oddechový film, jako je Terminátor, a někdy si ráda zahraju v hollywoodském velkofilmu. Jako herečka jen musím udržet rovnováhu.

Pokud nestojíte před kamerou, hrajete v divadle. Měla jste dokonce divadelní soubor...
To bylo ještě na univerzitě, ten soubor už dlouho nevedu. Stýská se mi po tom a teď jsem se rozhodla, že se zas na prkna vrátím. Proto také nyní odmítám všechny filmy a čekám na nějakou divadelní nabídku. Držte mi palce, aby to vyšlo.

V Nepohodlném jste musela točit s Ralphem Fiennesem několik milostných scén. Jak těžké to pro vás bylo?
Vždycky když dostanu takovou otázku, připadám si jako prostitutka. Vím, že jste to nemyslel zle, ale to není tak, že bychom se milovali doopravdy. Není to směšné, milovat se s někým před kamerou? Ne, neboť to patří k mé práci. Člověk si jen představuje, že s tím či oním právě spí. Všechno je jen otázkou představivosti. Kromě toho jste v tu chvíli úplně ponořen do role a nepomyslíte si: Proboha, ležím tu v posteli s Brandonem Fraserem, Jude Lawem nebo Ralphem Fiennesem a děláme něco zakázaného.

Proměnlivý svět Rachel Weiszové
Britským herečkám byly donedávna v Hollywoodu vyhrazeny kostýmní role v historických filmech. Nyní se však Britky derou na hvězdné příčky ve všech žánrech. Jednou z nich je i Rachel Weiszová.
Svou roli ve filmu Nepohodlný, za kterou byla před několika dny oceněna Zlatým glóbem, odehrála Rachel Weiszová bez jediné stopy líčidel. "Není to žádná aktivistka s napudrovaným nosem," říká o své hrdince, ženě působící v severní Keni. "Pyšní se svou prací, ne svým zevnějškem." Pravda ale je, že tvář Rachel Weiszové s výrazným orlím nosem a havraními vlasy je dostatečně působivá i bez make-upu. Částečně za ni mohou geny, na hollywoodské poměry téměř exotické: jejími předky jsou maďarští a vídeňští Židé, kteří před válkou uprchli do Velké Británie. Po nich také zdědila příjmení, které Američanům zní stejně jako slovo "vice" - neřest.
Za deset let v Hollywoodu stihla nasbírat zkušenosti v neobyčejně rozmanitých filmech - od skromných nezávislých produkcí po mamutí blockbustery. Klíčovou roli na její herecké dráze sehrála dobrodružná Mumie, velkofilm, který spolu s pokračováním Mumie se vrací vydělal po celém světě na 850 miliónů dolarů. Ani poté se však Rachel Weiszová neupnula na hvězdné role a její postavy tak mají neuvěřitelné charakterové rozpětí - od sovětské vojačky ve válečném filmu Nepřítel před branami po vyšinutou "umělkyni" v divadelní adaptaci Sexuální rekonstrukce.
"Chtěla bych mít komediální jiskru jako Katharine Hepburnová, dramatickou hloubku jako Bette Davisová a žhavou smyslnost jako Elizabeth Taylorová," říká. Při její schopnosti vtělit se do nejrozmanitějších rolí to není nemožné. (arb)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Moni- *AFFS* Moni- *AFFS* | Web | 8. července 2010 v 12:26 | Reagovat

Zaujímave teda, to s tým jej "dieťatom", jej by to seklo ako matke:)...je od nej milé, že je takto skromnejšia, sláva jej nestúpla do hlavy a to je dobre:)....

2 Madame Break Madame Break | Web | 8. července 2010 v 12:36 | Reagovat

to je vážně skvělej rozhovor!! Rachel odpovídá krásně :-)

3 Rézi Rézi | Web | 8. července 2010 v 14:18 | Reagovat

Tento rozhovor vůbec neznám, tak jsem si ho ráda přečetla - Rachel moc hezky odpovídá :-)

4 Roxy Roxy | Web | 13. července 2010 v 17:15 | Reagovat

Právě jsem si jí oblíbila ještě víc, má tak "normální" názory (víš, co tím myslím, že? :D) je prostě skvělá, drží se při zemi, to se mi moc líbí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama