"Jsem trochu pověrčivá."

17. dubna 2010 v 15:18 |  Articles
S Rachel nič nové, a tak som sa rozhodla, že sem pridám jeden už dosť starý článok, ale mne sa veľmi páčil vtedy a aj teraz. Sú v ňom zaujímavé veci a je z obdobia natáčania The Brother Bloom v Prahe. Je zo stránky mladazena.maminka.cz 

Ve čtrnácti letech odmítla Richarda Gera a raději vystudovala anglickou literaturu. Přesto si k herectví cestičku našla a před rokem už stála na pódiu se zlatou soškou Oscara v ruce.
Nejen v Karlových Varech se to hemží celebritami. Na světové filmové star můžete narazit poslední dobou stále častěji i v Praze. Bývají obklopeny celým štábem, protože na rozdíl od filmového festivalu tu nejsou na návštěvě, ale v práci. Praha je oblíbenou dekorací pro americké velkofilmy. V dubnu se před Pražským hradem procházela britská herečka Rachel Weiszová. Na jaký snímek s křehkou hnědovláskou a naším hlavním městem v hlavních rolích se tedy můžeme těšit? V dobrodružném krimifilmu The Brothers Bloom hraje milenku podvodníčka v podání Adriena Brodyho.
Nositelku ocenění nejelegantněji oblékaná umělkyně byste při natáčení ani nepoznali. Oblečená do černého pláště a buřinky vypadala spíš jako kočí než dáma, která se s přehledem vejde mezi stovku nejkrásnějších žen světa vyhlašovanou každoročně časopisem Stuff. Rachelině eleganci vzdal hold časopis Elle v loňském roce. Přesto o sobě Rachel tvrdí, že je hlavně džínová. "Strašně nerada nakupuji oblečení. Nejraději nosím stále dokola totéž," přiznala se novinářům. Zajímavý problém má slavná herečka i s obouváním. "Jsem trochu pověrčivá, a pokud si ráno nevezmu ty správné boty, mám celý den zkažený," směje se. Nad jejím vkusem bdí Rachelini dobří přátelé, návrháři Narciso Rodríguez a Donna Karan, takže sama se o módu příliš zajímat nemusí.

Praví hrdinové

Rachel je možná nejelegantněji oblékanou ženou, řada mužských fanoušků by ji však raději viděla svlečenou. Mohlo se jim to poštěstit v Rachelině prvním velkém filmu. V roce 1996 dal neznámé britské divadelní a televizní herečce Rachel Weiszové šanci Bernardo Bertolucci. Sekundovala Liv Taylorové ve snímku Svůdná krása. Rachel není žádná puritánka, přesto se před dvěma lety odmítla svléknout pro Playboy. Ne ze studu, ale na protest proti počítačovému vylepšování krásek nejen z titulních stránek.
"Chvíli jsem o tom uvažovala. Playboy je dobrý časopis. Píšou velmi zajímavé věci. Je to žurnalistika na vysoké úrovni. Ale vadí mi retušování fotek. To není zrovna sexy." Hodnotit literární úroveň časopisu herečce překvapivě přísluší. Má za sebou studia anglické literatury v Cambridži. Její otec, vědec maĎarského původu, dohlédl na to, aby se takovým "hloupostem", jako je herectví, věnovala až dokončí univerzitu. Ve čtrnácti letech dostala nabídku na roli ve velkofilmu Král David s Richardem Gerem v hlavní roli, ale rodiče odmítli. Dočkala se tedy až po vysoké. Konečně mohla jít za snem svým i své matky, psycholožky, která celý život toužila po diváckém potlesku. Po úspěšné promoci si Rachel s kamarády založila divadelní společnost Talking Tongues.
Přestože od amatérského divadla se rychle dostala k vysněné herecké profesi, pár věcí jí v showbyznysu kalí radost. "Problém je v tom, že chcete být herečkou, ale ne celebritou. Občas mě děsí, že nás dávají na titulní stránky časopisů. Přitom takoví lékaři nebo učitelé, kteří dělají něco opravdu užitečného, nikoho nezajímají. To oni by měli být našimi hrdiny."

Velbloudí trápení

Už s amatérským divadelním souborem vyhrála svou první hereckou cenu. Bylo to Guardian Award na edinburgském festivalu. Přes divadelní role se dostala k těm televizním, ale moc dlouho na obrazovce nezůstala. První si jí v roce 1996 všiml již zmíněný režisér Bertolucci. O rok později ve snímku Zrozeni z moře vzal její herectví na milost konečně i otec. "Myslím, že jednou budeš dobrou herečkou," prohlásil poté, co viděl svou dceru jako služku Amy Fosterovou v dramatu z devatenáctého století. Hollywoodské fanoušky okouzlila až o tři roky později v dobrodružné podívané Mumie. Při natáčení svého prvního velkofilmu si prý bez problémů zvykla na Egypťany i na africké slunce, k srdci jí ale nepřirostli velbloudi.
"I když mě varovali, jejich zápach je to nejhorší, co jste kdy cítili. Navíc jsou to zvířata, která nemají ráda lidi. Není to s nimi stejné jako například s koňmi," prozrazuje své nejhorší zážitky z natáčení. Už po první Mumii se spekulovalo o tom, že Rachel si v jakékoli další zahrát odmítá. Neodmítla a dokonce si za roli v pokračování Mumie se vrací odnesla nominaci na britskou Empire Awards. Dál už však pokračovat nebude. Svého filmového partnera Brendana Frasera tentokrát nechá, ať se do Egypta trmácí s jinou filmovou star v náručí.

Oscar za těhotenství

Ve třetí Mumii se tedy neobjeví, zato ji uvidíme v jedné dlouho očekávané dvojce. S Johnny Deppem je další z nových tváří Sin City. A přestože je Rachel matkou ročního syna, má na letošní i příští rok naplánováno po třech premiérách. Vedle evropských je tam i nějaký ten hollywoodský snímek, přestože město filmových zázraků jí zrovna k srdci nepřirostlo. "Když jste se narodila v Londýně, nikdy nebudete mít rádi LA. Všichni tu stráví většinu svého času v autech. Vadí mi i to, že se tu nestřídají roční období. New York je mnohem lepší," vysvětluje. Stejně jako řadě dalších Evropanů jí připadá Santa v červených plavkách pod palmami, které nikdy neviděly sníh, poněkud nevkusný.
"Navíc si tu připadám ošklivá, vedle všech těch vyhublých modelek. Nikdy nebudu mít klučičí postavu. Ale myslím, že by ženy měly být na svá prsa, zadečky a bříška hrdé." "Přijít si poprvé pro Oscara a k tomu být sedmý měsíc těhotná, tomu říkám věc," nechala se slyšet Rachel Weiszová před rokem, když pózovala fotografům se zlatou soškou v ruce. Její první Oscar byl za vedlejší roli ve snímku Nepohodlný. Roli těhotné Tessy Quayleové zvládla s přehledem i zřejmě proto, že v té době už byla sama v očekávání.
I když břicho musela nosit ještě umělé. A kdo je šťastný otec? Nikdo jiný než režisér Darren Aronofsky. Kvůli němu se v roce 2001 přestěhovala Rachel ze svého milovaného Londýna do New Yorku. V roce 2006 už se chystala svatba. Tu ale nakonec překazil Henry Chance. Jejich syn, který se narodil 31. května. Rachel zřejmě nechtěla mít na svatebních fotkách bříško. I když na těch z loňských Oscarů si ho užívala. "Než jsem se s Darrenem poprvé viděla, myslela jsem si, že budu mít ráda jeho práci. Ale on mně velmi překvapil. Byl úplně jiný, než jsem předpokládala. Bylo to velmi intenzivní a výjimečné setkání," vzpomíná na první okamžik, kdy spatřila svého snoubence.

Režisérova múza

Rachel se pro Darrena Aronofského stala doslova múzou. Po šestileté odmlce konečně před rokem natočil film, kde jí svěřil hlavní ženskou dvojroli. Ve Fontáně Darren využil chameleonského talentu své přítelkyně, která si tu zahrála španělskou královnu i nevyléčitelně nemocnou ženu. Poněkud složitý snímek překvapivě uspěl nejen u kritiky, ale i u diváků a pro režiséra byl impulzem k dalším filmům. Stejně jako Rachel už má plány na letošní i další rok. Premiéru s jeho jménem na místě režiséra budou mít snímky Black Swan a The Fighter. Jestli s nějakou rolí myslí znovu na Rachel, zatím partneři nechtějí prozradit.
Stejně jako to, kdy bude konečně svatba. Rachel totiž jako řada ostatních hvězd nemá ráda, když se slavným příliš nahlíží do soukromí. "Nevím nic o Bette Davisové nebo Katharine Hepburnové, a proto jsou to mé nejoblíbenější herečky. Ráda se dívám na jejich filmy, protože netuším, co měly rády k jídlu a jaké měly koníčky." Sama si ale na paparazzi nestěžuje. Doma v New Yorku od nich má údajně pokoj.
Koneckonců nedává šťouravým novinářům příliš příležitostí k drbům. Není ani milovnicí večírků, ani divoké zábavy. Své jediné neřesti - kouření - se vzdala v těhotenství a teď nejraději relaxuje se svou rodinou a s přáteli. Kteří to jsou? Britští herci Jude Law a Susan Lynchová a také herecká rodina Finnesových. "Chtěla bych mít nějaké exotické koníčky, jako třeba cvičit jógu hlavou dolů na visutém laně," směje se. "Jenže mám ráda jen obyčejné večery s přáteli u dobrého jídla."

Koho kromě svého přítele Rachel obdivuje?

Když se zeptáte Rachel Weiszové, kdo je jejím vzorem, jistě vás překvapí. "Elvis a Houdini," odpoví s úsměvem. Vedle pro herečku poněkud nezvyklých idolů obdivuje i své herecké kolegyně. "Miluji Cate Blanchettovou. Myslím, že je stylová a hlavně skvělá herečka. Určitě existuje nějaká doktorka nebo učitelka, která by pro mě byla inspirativní, ale pokud myslíte někoho známého, tak je to Cate. A také Renée Zellwegerová. Ta vždycky vypadá úžasně," přiznává Rachel, která prý byla při svém prvním setkání s Renée nervózní jako na prvním rande. "Nejsem taková sebevědomá femme fatale, které obvykle hraji. Jsem mnohem klidnější než moje role. O to víc mě baví je hrát," snaží se herečka popsat samu sebe.
Fanoušci ji přesto vnímají spíš jako sexy policistku Angelu z komiksové adaptace Constantine nebo svůdnou královnu Isabelu Kastilskou z Fontány. V této roli ji čeští fanoušci mohli v kinech vidět naposledy. A zřejmě ji v podobném světle vidí i její snoubenec režisér Darren Aronofsky, který ji dvojroli královny a nemocné dívky Izzi psal přímo na tělo. "Jde o velmi jednoduchý milostný příběh. Thomas v každé inkarnaci miluje Izzi tak hluboce, že je ochoten pro její přežití udělat cokoli. Bohužel si však neuvědomuje, že mu mezitím její život utíká pod rukama," přibližuje děj svého posledního filmu Darren.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama